15 Ekim 2012 Pazartesi

Pratik Gözleme

                                   
                                 
Sıcacık, göz göz pişmiş, tereyağlı gözleme ve yanında da mis gibi demlenmiş bir çay, domates, maydanoz ve köy biberi....
Her kahvaltı menümüzde gözleme olsa veya benden hergün gözleme isteseler hayır demezdim sanırım. Yapılışı bu kadar kolay olup lezzeti böylesine sonsuz olan başka birşey daha var mıdır acaba. Hatta bu ramazan hayatında ilk kez sahur hazırlayan biri olarak benim kutarıcım olmuştur kendileri. Benim gibi hamur acmayı pek beceremeyen ama gözleme diyince akan sular duran biriyseniz mutlaka tarifi deneyin derim.

****Not : Ben gözlemeleri musait olduğum zamanlarda hazırlıyorum ve gözlemelerle aynı büyüklükteki bir tabağın zeminine yağlı kağıt koyup üzerine ilk gözlemeyi yerleştiriyorum. Geri kalan gözlemeleri de birbirine yapışmamaları icin  herbirinin arasına yağlı kağıt koyarak tabağa üst üste koyuyorum ve seralayıp ile neredeyse bir hafta kadar buzdolabında saklayabiliyorum. Çok pratik oluyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Malzemeler
1 paket (6 adet) yufka

Tereyağ

İç Harcı İçin
Beyaz peynir (biraz kaşar,küp peyniri veya başka peynirlerden de ekleyebilirsiniz.Ben hep karıştırarak yapıyorum.)
Maydanoz

Yapılışı

~ Yufkayı tezgaha serdiğimizde ortasındaki kare olan kısıma (zaten katlanarak paketlendiğinden ortası tam kare şeklinde oluyor) peynirli harcımızı yayıyoruz.
~Kenarlarını katlayarak tam bir kare şekli elde ediyoruz.

~Kızgın ve yağlanmamış olan teflon bir tavada iki yüzünü de pişiriyoruz.
~Pişen gözlemelerimizi tavadan alır almaz iki yüzünü de tereyağ ile yağlıyoruz. Ve bu geleneksel lezzetin tadını çıkarıyoruz. :)

Afiyet Olsun.
                               
                               

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum bıraktığınız için çok teşekkürler. ;)